Cursuri on line

care ne mananca zilele
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Cursuri on line

Postby Dan » Sat Feb 28, 2004 11:23 am

Vad ca s-au tot adunat tot felul de cursuri, grile de prin toti anii samd. si cred ca n-ar fi rau sa fie o pagina separata pentru ele, unde eventual sa fie o indexare, un motor de cautare...samd. Probleme ar fi 2:
1. timp
2. dezordinea si faptul ca toate documentele si arhivele alea sunt cam dezordonate si neverificate.
Se ofera careva pentru o colaborare?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Feb 28, 2004 1:29 pm

Si ce te faci cu copyrightul ? Mai ales ca grilele sint "pe sub mina" ;) Daca faci un site, devine ilegal si poti fi dat in judecata. Daca se plimba asaaaa, prin imensitatea internetului, prin DC sau prin xeroxuri, nu poate fi nimeni acuzat..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Feb 28, 2004 7:16 pm

Salut!
il facem anonimn si il suim pe home.ro
Daca il da jos , luam la rand tot free hostu' de pe net. :D


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Feb 28, 2004 7:34 pm

Bre eu zic ca pana la urma va putea fi tinuta pagina asta la noi. Mai sapam mai vedem, dar in pricipiu se poate... 8) Deci asta nu prea ar fi o problema sa zicem..
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Feb 28, 2004 10:46 pm

As da o mina de ajutor dar sint anul I de-abia si cum mai toate cursurile sint din anii mai mari.. imi prind nasu' :)
Pot sa va dau indicatii insa: salvate toate in .rtf (ca .doc apar aiurea in functie de versiune Word), numele fisierului sa contina anul de studiu (pt indexare mai usoara). iar de search nu e neaparat nevoie. faceti 6 pagini corespunzatoare anilor si puneti linkuri simple pt toate fisierele.. si in capul paginii scrieti "Apasa Ctrl+F pentru a gasi ce-ti trebuie". O pagina index cu linkuri pe an1, an2, an3 etc si cite o pagina pt fiecare an cu lista fisierelor, cu link (right click, save target as...)
Dar pentru inceput nici nu e nevoie cred de asa multa ordine, merg toate trintite la un loc, eventual pe un ftp. Eu tot zic ca nu-i o idee buna sa fie asa de vizibile :roll: tin minte din liceu cind nu mai erau acceptate referatele de nici un fel ca "lasa ca stiu eu ca le luati de pe internet" :agrue:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Feb 29, 2004 12:10 am

Chestia cu anul mic e adevarata... exista insa si cursuri de anul I :) Eu cred sa gasim sutinere pentru afisare pe fatza.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Feb 29, 2004 1:03 am

Eu am invatat dupa carte in sem I, nu cred ca are rost sa tastez cursurile. Nici nu prindeam toate cuvintele :D
Doar cursuri ziceai sa pui online ? Credeam ca si grilele..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Feb 29, 2004 1:59 am

Mah eu ma refeream la sortarea la ce exista pe aici pe forum, mai gasim cursuri pe ici pe colo tiparite...vedem. Odata existenta lucrurile se vor misca altfel..parerea mea. Dar vad ca deja ne intindem prea mult la discutii ... :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Feb 29, 2004 2:17 am

Cand eram in Germania am dat peste un site de acest gen, ceva mai complex. Am gasit acolo foarte multe cursuri in format Word, uploadate de alti studenti. Aruncati un ochi pe acolo daca vreti http://www.medizinstudent.de/

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Feb 29, 2004 9:17 am

:lol: :lol: faina treaba cu tricoul Draso!ce bine ne-ar sta sa mergem cu "Heirate mich!ich bin Arzt!"prin romania sa ne rida lumea pe strada-ceva de genul"punem saracia la comun"

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Feb 29, 2004 9:52 am

foarte interesant!!celor ce deschid prima pagina sa caute totusi ptr. ca sint cursuri si in engleza!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Mar 01, 2004 3:46 am

facem Dane. ... eu am cateva sute de megi pe acasa, pe mai toate domeniile ... poate mai dam si de vreun scan interesant ...

dar trebuie vazuta partea JURIDICA la actiunea asta ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Mar 01, 2004 5:21 pm

Salut!

Care parte juridica?
Din moment ce ala mi le-a perorat de la catedra, sunt ale mele!
Cu scanul e mai complicat, ca pe unele carti mai scrie all rights reserved. Dar astea vorbite, si tehnoredactate ulterior, nu poa' sa zica nimeni nimic.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Mar 01, 2004 5:38 pm

nu fi asa sigur ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Ahriman
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon May 24, 2004 8:30 am
Location: Ploiesti
Contact:

Postby Ahriman » Tue Jun 01, 2004 8:30 pm

Putine din cursurile de azi sunt produse originale ale mintilor profesorilor si conferentiarilor; si ei s-au inspirat de undeva si nu stiu cati au platit drept de copyright. Cursurile sunt un bun al studentului, mai ales ca dai si examen din ele!:) Eu zic ca daca se face un site de tipul asta, sa se poata lua cursurile pe baza unei parole, cod de acces, ceva, ca sa nu fie chir publice... Asa am evita in mare parte complicatiile legale...
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Image

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Jun 01, 2004 10:28 pm

Si eu sustin idea cu user/pass dar din alte motive.
Nu vad cum se evita insa complicatiile legale daca ai user/pass la site. E ca si cum ai spune ca Napster si schimbul de .mp3 era legal, pentru ca si acolo aveai user/pass...
Problema cu copyrightul cred ca se rezolva discutind cu catedrele, explicindu-le cit de util, european, civilizat etc. este sa ai cursurile disponibile si online. Sau nu se discuta deloc, se face ilegal si in caz ca se sesizeaza cineva dispare urgent siteul sau se muta si uite asa se rezolva problema in stil mioritic. :)
Mentin totusi sugestia cu discutatul cu catedrele pentru ca am vazut ca unii profesori le dau studentilor cursul pe disketa sau tiparit. Chiar daca nu vor fi toti de acord tot ar fi ceva, ar fi si cursurile mai "accurate".
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sat Jun 05, 2004 5:06 pm

slabe sanse sa fie catedrele de acord..sunt prea putini cei care dau cursuri pe diskete....majoritatea or sa-si piarda studentii de la cursuri si nu o sa le convina, oricat de european ar fi....si-asa sunt cursuri la care merg doar 3-4 stud dintr-o serie asa, sa ia notite pt colegi....dar, vorba cuiva...cursul e un bun al studentului....

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Mon Jun 07, 2004 4:07 pm

ar mai fi o solutie- sa facem grupuri pe yahoo pentru fiecare materie in parte si acolo sa punem cursuri, informatii, impresii samd

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jun 10, 2004 6:01 pm

Merge si cu Yahoo!Group dar ies cam multe.. asa ar fi un singur site si bun, unde gasesti tot. Uitandu-ma prin cele n topicuri despre spitale mi-a venit idea ca ar merge facut si un subforum numai de spitale sau tot pe siteul unde se vor pune cursurile sa fie si impresii cit mai la obiect despre spitale si asistenti.
Ai dreptate ca nu vor fi unii profi de acord sa dea cursurile pentru ca-si pierd prezenta la curs dar ideea e ca siteul asta, in viziunea mea, se face pentru cei care vor sa invete si oricum se duc la cursurile bine facute, dar nu-i deranjeaza sa aiba si versiunea tiparite a cursului pentru a citi inainte/dupa sau sa nu-si mai rupa mainile de atita scris dupa dictare. Cei care nu se duc la curs si asa isi iau cursurile de la colegi, xeroxeaza carti, gasesc n modalitati de a-si rezolva problemele, nu stau ei in cursurile date de profi/puse pe net.
Si in ideea asta, ca siteul se face pentru cei care vor sa invete/sa mearga in spitale si la asistenti care chiar fac treaba, cred ca n-ar trebui puse si grile/subiecte de examen pe site, decit in masura in care sint dintre cele anuntate oricum de catedre. Ma rog, daca materia e complet aiurea, se mai pot face exceptii. :)
Prea multa vorba insa. Ne apucam dupa sesiune de treaba ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Sat Jun 12, 2004 12:48 pm

Exista prevazut in statutul cadrelor didactice si mai nou si in noua noastra carta ca orice forma de inregistrare a cursurilor fara acordul autorului este interzisa :? :(
E intr-adevar o chestie de bun simt regula dar sunt curios cat de bun simt ar fi "autorii" in a ne da voie sa le multiplicam oficial.
Ceea ce stiu este ca in vest poti sa-ti iei cursurile de la xerox (stiu sigur de Spania si Olanda: te duci la inceputul anului si ti le copiezi pentru ca ele exista deja acolo date de profesor. la curs se discuta, toata lumea fiind deja in "cunostiinta de cauza"). Mai la vest (SUA) am inteles ca se cam cumpara carti dar sa nu comparam.. ei lucreaza cu prea multi bani fata de parlitzii de europeni.
Un site din asta combinat cu facultativitatea cursurilor ar putea duce speram la o reforma a stilului de predare.. :roll: :?:

Promit ca o sa ma mai interesez despre aspectul legal.

Util ar fi sa se indexeze cursurile tuturor catederelor de predare dar eu vad greu realizabila treaba asta pentru ca cele mai multe sunt scrise de mana.

Cel mai mult ar trebui sa-i intereseze pe cei din anii mai mici sa se implice intr-un fel sau altul in realizarea proiectului. Dane, poate reusesti sa coagulezi cumva o echipa, fii sigur ca o sa incercam sa va ajutam si noi!

E greu de facut pentru inceput un site separat unde toata lumea sa poata face upload? Eventual facut cu foldere pe materii, ani. Ar mai trebui scris si cine preda cursul cred: eventual in denumirea fisierului.
Cred ca mai intai ar fi important de cules tot ce exista si dupa aceea vine munca de chinez batran adica de sortare.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Jun 13, 2004 12:26 am

Cum adica "inregistrare"... audio ?

Util ar fi sa se indexeze cursurile tuturor catederelor de predare dar eu vad greu realizabila treaba asta pentru ca cele mai multe sunt scrise de mana.

Pai asta era si ideea discutata aici. Unele cursuri deja exista, tastate de cei din anii mai mari, iar altele urmeaza a fi tastate.
Si gramada strinsa exista la Dan, a zis pe la inceputul discutiei ca are citeva sute de MB parca.
Problema era doar cit de legal e sa le punem pe net si ca e nevoie de lume sa le sortam/corectam. Eu ma apuc de treaba dupa sesiune si cred ca mai gasesc citiva colegi.
Insa e nevoie si de 1-2 "coordonatori" din fiecare an pentru ca unul de anul 1 nu are cum sa sorteze cursuri de anul 6, de exemplu, ci cel mult sa le scrie si sorteze pe cele din anul lui..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Jun 13, 2004 10:07 pm

Ok ...am inceput un grup ...pana se face de-un site "oficial" hai sa vedem ce putem strange...


http://groups.yahoo.com/group/cursuriUMF
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Mon Jun 14, 2004 6:10 pm

am facut grupuri, deocamdata pentru anul IV si anul V. Cine are timp si chef sa fie moderator, sa ma caute

http://groups.yahoo.com/group/cursuri_umf_an5
http://groups.yahoo.com/group/cursuriUMF-anIV

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jun 28, 2004 9:56 am

Salut!
Carcotasu' de serviciu...
Daca tot faceti grupuri pe yahu, denumiti-le intuitiv. Cu cifre romane, arabesti, chinezesti etc, dar sa fie toate la fel.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests