Conferinte de legislatie medicala

care ne mananca zilele
Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Conferinte de legislatie medicala

Postby Olivia Sgarbura » Thu Nov 27, 2003 11:10 pm

In continuarea programului "SSMB incurajeaza performanta" initiat asta vara cu premierea medicinistilor merituosi vine un nou proiect! Este vorba despre o serie de 8 conferinte grupate sub numele "Aspecte sociale si legislative ale practicii medicale" care se vor desfasura in perioada ianuarie - iunie 2004. La sfarsitul acestui curs se vor acorda diplome semnate de decanul Fac. de Medicina, Prof.Dr. E.P.Ciofu.

Scopul seriei de conferinte este de a da studentilor notiuni de legislatie medicala si de a le deslusi detaliile de organizare ale structurilor medicale.De asemenea isi vor insusi informatii legate de structurarea si prezentarea lucrarilor stiintifice.

Cine vor fi participantii? Studentii UMF Carol Davila precum si absolventii UMF Carol Davila promotia 2003.

Cine va conferentia? Personalitati ale lumii medicale dintre care si-au confirmat deja participarea: Prof. Dr. Mircea Cinteza "Statutul medicului roman si rolul CMR"
Prof. Dr. Irinel Popescu "Programul national de transplant-probleme si solutii"
Conf. Dr. Petre Calistru "Spitalul -sistem public vs. sistem privat"

Alte teme? Legea asigurarilor de sanatate, rolul Ministerului Sanatatii, organizarea ex. de rezidentiat, realizarea prezentarilor medicale, realizarea articolelor stiintifice.

Cost? In acest an, programul este GRATUIT.

Conditii de obtinere a diplomei la final? NU se va organiza examen, se va tine cont de un minim de 5 prezente din 8 posibile. Atentie: prezentele se vor inregistra personal.

Cum se fac inscrieri? Incepand de marti, 2 decembrie, prin completarea formularelor de inscriere pe care le veti gasi la SSMB. Eventual vom uploada formularul si pe group astfel incat sa il completati si sa il trimiteti la adresa de email specificata mai jos. Pentru relatii suplimentare:
Olivia SGARBURA - coordonator de program
olivia_sgarbura@yahoo.com

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Nov 27, 2003 11:31 pm

Exista si un termen limita pana cand ne putem inscrie, ca noi o sa lipsim o perioada din Bucuresti, totusi nu am vrea sa pierdem ocazia? :roll:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu Nov 27, 2003 11:37 pm

Data limita: sfarsitul anului. S-ar putea sa fie disponibil curand si formularul online astfel incat distanta sa nu mai fie o problema.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Nov 27, 2003 11:40 pm

OK! Merci, Olivia!
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Wed Dec 03, 2003 9:09 pm

http://med.pub.ro/ssmb/index.php?menu1=performanta

Aici se pot face inregistrari online la conferintele de legislatie gratie lui victor si administratorilor med.pub.ro

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Nou tip de DEADLINE pt inscrieri

Postby Olivia Sgarbura » Wed Dec 10, 2003 8:41 pm

Pana in acest moment exista 115 inscrisi la cursurile de legislatie medicala. Din cauza capacitatii Amfiteatrului Mare si mai ales a Amfiteatrului din SUB, am hotarat ca se vor face inscrieri pana la cel mult 160 participanti.
Asadar cei care-si doresc sa participe la conferinte si nu s-au inscris inca sunt invitati sa o faca repede pana la ocuparea locurilor. Daca peste acest numar, vor mai exista multi doritori, poate vom reusi sa reeditam evenimentul si in 2005.
Cei inscrisi online vor avea dovada inscrierii lor prin faptul ca vor fi invitati la yahoogroupul inscrisilor unde se posteaza mesajele privind programarea conferintelor.
O alta noutatea este participarea decanului, Prof. E.P Ciofu, si in calitate de vorbitor intr-o conferinta cu tema "Etica medicala - Un punct de vedere legislativ".
Astept in continuare pareri si inscrieri!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Dec 10, 2003 10:05 pm

M-am inscris ieri, dar n-am primit invitatia sa intru pe yahoogroup. Asta inseamna ca... ma mai inscriu o data?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu Dec 11, 2003 3:19 am

Madi, esti inscrisa! Primilor 50 in ordine alfabetica le-am trimis invitatia ieri iar urmatorilor 50 astazi. Probabil a fost o eroare de procedura ieri pentru ca toate inscrierile la grup au fost din a 2a parte. Asadar o sa retrimit invitatiile pentru primii 50 maine (la yahoo e limita de 50 invitatii pe zi).

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

inscrieri

Postby lady galadriel » Mon Dec 15, 2003 3:01 pm

Buna!M-am inscris si eu azi la''conferinte''.E prea tarziu?...si am gresit si nr. matricol :roll:

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Mon Dec 15, 2003 11:37 pm

Lady galadriel,

Nu pot sa pretind ca stiu care dintre cele 5 inscrieri online primite astazi este a ta...dar sper ca este una dintre ele. Poti afla daca primesti invitatia pentru yahoogroup.

Pentru o transparenta totala, sunt in acest moment 154 de inscrisi dintre care numai vreo 65 s-au si inscris pe yahoogroup.
Asadar s-ar putea ca unii sa rateze datele conferintelor.

Profit de ocazie pt a anunta oficial:
21 ian. ora 17.00 Prof. Cinteza - Statutul medicului roman si rolul CMR
04 febr ora 17.00 Prof. I. Popescu - Programul National de Transplant - probleme si solutii
25 febr. ora 18.00 Prof. M. Coculescu - Libera circulatie a medicilor in Comunitatea Europeana. Conditiile pentru medicii romani.

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Rectificari

Postby Olivia Sgarbura » Wed Jan 21, 2004 1:37 am

Cred ca anuntul meu de pe yahoogroup nu a mai ajuns la toata lumea. Folosesc aceasta cale pentru a ajunge la mai multi:

Conferinta de pe 21 ianuarie NU se mai tine la aceasta data. A trebuit reprogramata din motive obiective.
Prima conferinta va fi cel mai probabil pe 4 februarie, ora 17.00

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu May 13, 2004 12:21 am

Marti 18.05, orele 18.00, Amfiteatrul Spitalului Universitar Bucuresti (SUUB) dl. Prof. Dr. Florian Popa va veni sa vorbeasca despre dificultati si actualitati in organizarea examenului de rezidentiat.
In speranta ca nu vor interveni evenimente neprevazute, ii astept acolo nu numai pe membrii Legislatiemed ci pe toti cei interesati.
Olivia.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu May 13, 2004 12:32 am

are curaj? :lol:

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu May 13, 2004 12:41 am

Draga Adi,

sper ca nu se pune problema de curaj :) :roll: Adica polemica oricat de aprinsa va fi, sper sa ramana in ton academic si in standardele celorlalte conferinte. Daca tot se organizeaza protest, cred ca energiile negative se vor consuma in strada iar cei care vor veni la discutii o vor face cu buna credinta si din dorinta de a-si lamuri necunoscutele si de a aduce sugestii.

Si haideti sa nu-l speriem pe dl profesor, mai degraba sa-l incurajam sa vina! E in interesul tuturor.
Olivia.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu May 13, 2004 12:55 pm

Stai linistita Olivia, nu este vorba de o abordare agresiva a dl florian popa, cu toate ca ar merita-o din plin intr-o societate cu ceva mai multa personalitate (nu este cazul romanilor). Oricum o sa fie interesant ca lectie de viata, sunt curios ce poate spune (in domeniul asta imaginatia lor de oameni versati in indoielnice subtilitati academice o depaseste cu mult probabil pe a mea).

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue May 18, 2004 8:27 pm

PENIBIL!!!!
Altceva nu e de zis, am asistat la lectiile pe care un smecher le serveste unei multimi formate din oameni cu prea mult bun simt (mildly put) din care doar cativa au zis cate ceva. Asta e viitorul medicinii romanesti!

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Tue May 18, 2004 9:04 pm

"Domnule profesor de ce nu se poate ajunge la numerus clausus si la noi?"
"Pentru ca asa suntem noi romanii mai a dracu'!""Nimeni nu va accepta micsorarea numarului de cadre didactice,sa-i fie afectat interesul"
Asta e!Deci va ramane mereu in Romania o problema cu rezidentiatul! :evil: :evil: :evil:
Magister dixit!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue May 18, 2004 9:12 pm

"C'est une bataille de jeux!" :evil:

Intr-adevar, cred ca am avut prea mult bun simt!
:splat: :splat: :splat: :splat: :splat:

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Wed May 19, 2004 12:07 am

Chiar voiam sa solicit pareri dar vad ca membrii cu experienta legislatiemed mi-au luat-o inainte.

M-am mirat si eu ca intrebarile n-au fost chiar atat de numeroase pe cat ma asteptam... Poate a fost si vina noastra de organizatori ca discutia a fost un pic monopolizata in randul I dar poate nici candidatii la Rezidentiat 2004 nu erau pregatiti cu o lista de intrebari care sa-i lamureasca .

Ce credeti ca s-a intamplat? Se putea face ceva de catre noi, eu ca organizator, Victor ca moderator, pentru ca sa lumea sa iasa mai multumita?

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Wed May 19, 2004 12:36 am

Si in continuare:
- la ce intrebari doreati sa vi se mai raspunda si de ce ele nu au fost formulate pe dorata conferintei?
- credeti ca ar fi util sa se mai incerce un astfel de dialog mai incolo: sa zicem septembrie, octombrie? va fi prea tarziu?
- ar trebui sa se realizeze iarasi un interviu ca anul trecut?
- ar trebui intervievate/invitate la dialog pe tema rezidentiatului si alte persoane?

Dincolo de discutiile despre banderole si despre lasitate, cred ca ar trebui sa analizam un pic continutul informational al conferintei si sa vedem ce tb sa ne nemultumeasca si ce nu.

Cred ca oricum Victor va posta in rezumat info de la conferinta pt cei care n-au putut sa vina si, atunci cand vor fi disponibile, va atasa materialele scrise de la minister.

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Wed May 19, 2004 1:45 am

Olivia Sgarbura wrote:Ce credeti ca s-a intamplat? Se putea face ceva de catre noi, eu ca organizator, Victor ca moderator, pentru ca lumea sa iasa mai multumita?
Nu cred ca trebuie sa va cautati voi vreo vina. Florian Popa nu a venit sa lamureasca niste probleme, nu a parut interesat de problemele pe care le-a pus si le pune rezidentiatul in continuare, ci a venit doar sa informeze lumea despre cum va fi anul asta. ATAT ! Si-a luat un aer superior, a minimalizat lucrurile importante si a mai scos cateva perle: daca se amesteca raspunsurile la grile, degeaba le mai invatati pe de rost; in preajma examenului, candidatii se mobilizeaza asa de tare, incat se poate spune ca sunt bine pregatiti, majoritatea rezolvand chiar grilele-capcana ale conferentiarei de la Tg Mures sau Timisoara, nu-mi mai aduc bine aminte (sa nu-mi spuna ca, in conditii de examen, unul care a invatat doar grilele capata puteri miraculoase a la baba Omida).
Mesajul principal transmis la aceasta conferinta a fost: asta este Romania, asta este rezidentiatul, you have to live with it !

Olivia Sgarbura wrote:la ce intrebari doreati sa vi se mai raspunda...
Chiar sunt curios: ce aptitudini dpdv al manualitatii ar trebui sa aiba un canditat pe chirurgie? Din cate stiu, manualitatea intr-o astfel de meserie se capata prin exercitiu.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed May 19, 2004 6:04 am

Olivia Sgarbura wrote:Ce credeti ca s-a intamplat? Se putea face ceva de catre noi, eu ca organizator, Victor ca moderator, pentru ca sa lumea sa iasa mai multumita?
voi ati fost superok, nu cred ca puteati face mai mult.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed May 19, 2004 10:11 am

Acum, intre noi fie vorba, victor, moderator fiind, putea sa fie mai ferm. Atât cu audienta cât si cu invitatul. O singura data l-am auzit: "liniste va rog". Conferinta ar fi putut fi un pic mai ordonata, in ceea ce priveste luarile de cuvânt, si mai cenzurata in privinta manifestarilor din sala (chicoteli, rumori, câte un tipat, etc.) In loc sa bombanim in barba sau sa pufnim cu dispret, intrebari bine plasate poate ca l-ar fi pus in sah pe conferentiar. Dar cei care poate aveau intrebari pertinente nu prea au apucat sa le puna. La asta a contribuit si punctul final pus de Victor: "Daca nu mai sunt intrebari...". E drept ca ne "lamuriseram" toti, si era târziu, dar poate ca mai erau intrebari. Poate ca unii dintre noi nu sunt genul de om care sa tipe tare si cu patima din public, si asteptau sa poata cumva sa-si strecoare intrebarea. Ma gândesc ca un aghiotant al lui Victor, care sa mearga in sala cu un microfon cãtre cei care ar fi cerut cuvântul si care l-ar fi si primit de la moderator, ar fi fost o solutie mai buna, ca sa ne auzim.

De asemnea, victor, in loc sa se adreseze salii cu ceea ce avea de spus, de altfel lucruri esentiale, si sa se supuna acelorasi manifestari de proasta crestere care au dominat conferinta, ar fi putut sa le introduca treptat intr-un dialog direct cu conferentiarul. Aici insa nu e vina lui; poate ca si-a imaginat, cum mi-am imaginat eu (naiv ce sunt), ca proprii nostri "frati intru suferinta" vor da dovada macar de colegialitate daca nu de interes.

F.Popa, care practic s-a laudat cu zâmbetul pe buze ca e imun la "manifestari de genul acesta", ne-a dominat cu nonsalanta si dispretul unei vulpi batrâne. Insa eu sunt convins ca intrebari civilizate, pe un ton nepatimas si demn, lipsite de agresivitatea complexelor de inferioritate, l-ar fi deconcertat si l-ar fi tinut in sah, tocmai pentru ca nu e obisnuit cu asa ceva, ci doar cu pozitia de amârati si batuti de soarta pe care ne-am asumat-o. Si poate ca ne-ar fi adus si putin mai multa lumina.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Wed May 19, 2004 10:38 am

"Manifestari de proasta crestere"???
Acolo trebuia sa se dea cu pumnul in masa...
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
dragon
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 07, 2003 7:53 pm

Postby dragon » Wed May 19, 2004 11:07 am

unde va aparea rezumatul conferintei de ieri pe topicul acesta su la rezidentiat?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed May 19, 2004 12:02 pm

Reaktor wrote:"Manifestari de proasta crestere"???
Acolo trebuia sa se dea cu pumnul in masa...


Nu inteleg de ce trebuia sa se dea cu pumnul in masa atunci când bietul Victor a incercat sa spuna ce avea de spus. Am auzit atunci, in sala, lucruri de genul "hai, ba, lasa-ne", etc. Asta o fi buna crestere? Sa fim seriosi. Victor a trebuit sa vorbeasca pe nerasuflate ca sa nu fie intrerupt. Fiecare avea impresia ca parerea lui e capitala, oricum mai buna ca a altora, si ca trebuie neaparat sa fie auzita mai bine. Iar daca ne apucam toti sa dam cu pumnul in masa, F.Popa ar fi zâmbit in felul caracteristic si ar mai fi zis o data ca e obisnuit cu manifestarile de acest gen.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed May 19, 2004 4:25 pm

Intrebari? Dialog?
Cui? Cu cine?

Dl prof nu era venit sa raspunda la intrebari, sa aiba un dialog. Sincer nici nu-mi dau seama de ce a venit. :?
A refuzat sa raspunda la unele intrebari, iar la majoritatea a raspuns atat de imprecis incat nu stiu daca putem considera raspuns... Singurul lucru care a reiesit clar din "discutie" a fost ca nimeni nu isi asuma responsabilitatea pentru nimic, pentru ei organizarea rezidentiatului nu conteaza la nimic, drept urmare fac totul in bataie de joc si nu raspund pentru nimic. Noi putem contesta orice, pentru ca oricum nu va conta la nimic, grilele pot fi numite orientative, ca ei tot de-acolo dau... etc
Tot a fost pus pe seama unor personaje colective. Un pic MEC, un pic MSF, un pic UMF-urile , un pic alte comitete si comitzii... Nu, dom'ne, personajele colective sunt bune in literatura, aici este omul. Iar omul responsabil de dezastrul numit rezidentiat 2003 statea in fata noastra si ne spune povesti: despre cum nu se pot face atatea intr-un timp asa de scurt (de parca s-ar organiza cate-un rezidentiat pe saptamana), cum locurile se dau in functie de cati pot sa pregateasca centrele universitare, dar locurile suplimentate anul trecut si cele pentru preparatori nu ne influenteaza in nici un fel...
Care ar fi fost atitudinea corecta din partea noastra in fata celei afisate de dl profesor? :? Inclin sa le dau dreptate acelora din colegii nostri care la un moment dat au parasit sala. :x Desi nu e o atitudine costructiva... dar oricum nimic constructiv nu s-a intamplat...

Cu disperare,
Madi

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Wed May 19, 2004 5:34 pm

De unde stii tu ce ar fi spus sau ar fi facut mr. Popa?
Daca gandesti asa o sa ramai poate cu gandul si cu gustul amar de dupa rezidentiat.
Problema e ca majoritatea dintre voi ati tacut ca pestii, asta e adevarul.
Daca vreti rezidentiat, organizati-l dupa regulile voastre nu dupa reguli impuse de altii.
Fiecare gandeste ca o sa invete grilele sau materia sau mai stiu eu ce carte scoasa la o editura obscura, ca lui nu i se poate intampla sa pice rezidentiatul (cum eu? care am invatat?), si fiecare, in meschinaria lui spera ca celalalt sa il pice...in felul asta un loc in plus,un loc mai sus, un loc mai caldut, si plicul...ahhhhh, plicul...
Pana la urma nici nu stiti ce vreti. Daca v-ar fi dat voie sa colorati buline mai mari sau de forma elipsoidala cu raza R1 si R2, tot ati fi fost multumiti, ati fi zis...domle ce de treaba e popa asta...
Va multumiti cu putin si o sa aveti si mai putin.
E ok, lasati-i pe ceilalti sa decida pentru voi; voi oricum nu sunteti in stare.
Au fost cateva voci dar ce folos, trebuia sa se auda un singur glas si ala spus tare si limpede, racnit chiar.
Da, trebuie sa iti ceri drepturile, sa contesti, chiar daca pentru asta trebuie sa dai cu pumnul in masa sau sa fii prost crescut; mr popa e mai mult decat prost crescut si voi vrei sa va purtati purtati cu el cu manusi?
Isi bate joc de voi si voi nu spuneti nimic, ba mai mult va ganditi cum sa nu il deranjati pe mr popa cu intrebarile, sa nu carecumva sa ii deranjati sortuletul lui de ceremonie.
Aici nu e loc de baieti finuti, e loc de alde Poteca si compania, nu e loc de visatori si nici de momai.
Asta e, au trecut 15 ani...mai sunt 5 ani pana la termenul lui brucan...
desi cred ca 50 de ani ar fi fost un termen mai realist.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Wed May 19, 2004 5:38 pm

Mie nu mi s-a parut ca am fost necivilizati. Chiar ne-am manifestat suficient de pasnic la unele aberatii pe care le-a spus.
Subscriu la ideea lui Vlad , trebuia sa se foloseasca un microfon ca sa auda si Popa intrebarile si si noi. Poate data viitoare o sa ne organizam mai bine.
Poate ca Victor trebuia sa fie mai incisiv sa faca liniste cand era cazul.
Dar nu-ti fa griji, Olivia, nu trebuia sa faceti mai mult, cred ca si asa faceti destule, nu suntem noi dezamagiti de organizare, ci in primul rand de "raspunsurile" care ni s-au dat.
Numai bine, Delia

User avatar
efemerix
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Jan 05, 2004 2:50 am
Location: terra

Postby efemerix » Sat May 22, 2004 8:26 pm

O CONFERINTA IN CARE S-AU FACUT ANUNTURI SI NU S-AU DAT RASPUNSURI.
INTREBARILE IMPORTANTE LEGATE STRICT DE ORGANIZARE, CA ASTA NE DOARE- SA FIE TRANSPARENTE , FOARTE SLABE, INEXISTENTE APROAPE.
OAMENII DIN SALA STUDENTII FORMATI LA SCOALA TACERII AU PARTICIPAT PRIN INUTILE IRONII SI MANIFESTARI DE SPECTATOR DE TEATRU DE COMEDIE CAND DE FAPT ERA DRAMA;
DACA DUPA REZIDENTIATUL DE ANUL TRECUT ACELEA ERAU CELE MAI POTRIVITE INTREBARI SI ATITUDINE FATA DE dl prof. univ. POPA, MULT SUCCES COLEGI, O VIATA DE MEDIC MINUNATA!

MINISTRUL DESEMNEAZA UN COORDONATOR AL REZIDENTIATULUI CARE EL SINGUR VA DECIDE COMPONENTA COMISIILOR DE REZIDENTIAT!!!!! DL POPA E ALES DE MINISTRU SI EL DECIDE CU CINE VA LUCRA LA SUPRAVEGHEREA BUNEI DESFASURARI A REZIDENTIATULUI...HALAL SOCIETATE ACADEMICA!
MENTORII MEDICINII DE AZI....

UN SINGUR OM SE FACE MIC SI ZICE: e omeneste a gresi...ce sa-i faceti sa-i taiati capul..??
SI UITE ASA CAT SUNTEM DE TOLERANTI (DECI VIRTUOSI!!....) ACCEPTAM SI MAI DEPARTE POATE ALTUL VA FACE CEVA PENTRU MINE... SI MAI MA PRETIND NEDREPTATIT CAND ALTUL IA O ATITUDINE SI SE IMPLICA: DE CE EL? CE ARE DE CASTIGAT DIN...

DEVII CEEA CE "MANACI"...AI GRIJA CE ACCEPTI IN "STOMACUL" MORAL....
n-ai reusit? continua! ai reusit ? continua!....

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Mon May 24, 2004 9:35 am

Reaktor wrote:Da, trebuie sa iti ceri drepturile, sa contesti, chiar daca pentru asta trebuie sa dai cu pumnul in masa sau sa fii prost crescut; mr popa e mai mult decat prost crescut si voi vrei sa va purtati purtati cu el cu manusi?


Nu, domnule, nu cu manusi. Dar nici sa vorbim pe limba lui nu se poate, sau pe una si mai scârboasa, pentru ca astfel de limba ne dezonoreaza. Si nu ne-ar folosi decât poate, sa ne usuram, ca atunci când injuri. Eu inca mai cred ca una dintre problemele cele importante ale noastre e lipsa de demnitate, de mândrie chiar. Si nu ma refer la infatuarea grotesca a unora, gen "sunt student la medicina, sunt mai bun ca altii", dublata de un chinuitor sau resemnat complex de inferioritate fata de cei care "ne conduc".
Agresivitatea inseamna frica, si la om si la câini. Atâta timp cât latram, caravana va continua sa treaca. Si nici sa ne dispretuim unii pe altii, sau sa-i injuram pe toti românii nu mi se pare demn.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Mon May 24, 2004 9:59 am

Nu am scris nicaieri ca ar trebui sa-l injuram pe popa, pt ca asta nu ajuta la nimic, aici ai dreptate.
Dar pentru a te face inteles trebuie uneori sa vorbesti mai tare. Daca respectivul face pe prostul trebuie sa il ajuti,sa il scoti din starea asta, sa ii starnesti putin nervii, ceea ce nu s-a intamplat.
Da, am avut si eu colegi care daca faceau si ei o amarata de facultate de medicina aveau impresia ca sunt deasupra tuturor.
Prostiile de genul "eu nu fac asta, ca sunt student la medicina...nu e demn de mine" ar trebui sa cam dispara.
Luati-l pe popa la un ceai de fructe pe la ora cinci, tratati-l cu prajiturele cu nuca, discutati despre vremea de afara, ascultati Bach si o sa vedeti ca problemele voastre vor fi rezolvate.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Mon May 31, 2004 8:42 pm

Dragi colegi,

va astept marti, 8 iunie, orele 18.00 la conferinta dnei Conf. Dr. Daniela Bartos - Ministerul Sanatatii: structura si roluri!

Sper ca va fi o conferinta interesanta care va intregi viziunea noastra asupra institutiilor importante in sistemul romanesc de sanatate!

De asemenea, pentru ultima conferinta vom avea asa cum v-am promis o invitata din strainatate dna Marialaura Ciampoli - membra a numeroase comitete de etica din Uniunea Europeana, care va vorbi despre consimtamantul informat al pacientului. Iarasi sper sa nu intervina nimic in vremurile astea involburate :D ... Fiind cu un invitat special, va fi o conferinta deschisa tuturor la finalul careia sper sa pot imparti diplomele si premiile!

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Wed Jun 02, 2004 12:15 am

tot in amfiteatrul de la SUUB?
Wake up and smell the roses

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Wed Jun 02, 2004 12:26 am

Da, conferinta de marti 8.06 va avea loc in Amfiteatrul SUUB. Daca nu intervine nimic extrem de deosebit :) , sala este rezervata pentru noi!

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu Jun 03, 2004 10:47 pm

Ultima conferinta:
dna Marialaura CIAMPOLI - Dreptul pacientului la consimtamantul informat
luni 14.06. 2004, orele 18.00, probabil Amfiteatrul SUUB

Ii invit la aceasta conferinta nu numai pe cei inscrisi (dintre acestia cei mai harnici vor fi si premiati) ci si pe toti cei interesati de problemele de etica pentru ca:
- invitata noastra este o persoana tanara, charismatica, foarte implicate in diferite comisii de etica din U.E.
- este, probabil, prima conferinta cu un invitat din strainatate realizata de catre studenti (cine stie, poate la anul voi reusi sa mai aduc si alte persoane)
- dreptul pacientului la consimtamant INFORMAT reprezinta in continuare o problema destul de controversata.

Va astept asadar luni 14.06 orele 18.00 la o discutie pe teme etice.
Olivia.

PS Imi cer scuze celor care au examene in aceasta perioada pentru ca s-a prelungit intr-atat programul de conferinte dar sper ca nu s-au programat foarte multe examene in jurul datei de 14 iunie. :roll:

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Sun Jun 13, 2004 11:51 pm

Din pacate, conferinta doamnei Ciampoli s-a amanat pentru la toamna cand se va desfasura fie intr-un nou ciclu Legislatiemed, fie ca o conferinta de sine statatoare. Cauzele le-am detaliat pe yahoogroup.

Totusi pentru ca avem amfiteatrul rezervat am pastrat intalnirea de maine cu membrii legislatiemed pentru impartirea premiilor si, eventual, a diplomelor!

Pe maine,
Olivia.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests