MARIANA ARTINO

care ne mananca zilele
hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

MARIANA ARTINO

Postby hawkeye_pierce » Tue Apr 27, 2004 7:09 pm

fratilor, care a facut sau face fiziologia cu artino ? eu nu o suportam de mai mult timp, dar acum chiar ca a facut-o LATA! adica ne-a adus partialele dupa 2 luni si ghici ce ... cei care aveau prezenta la cursuri au luat 6-7 restul de la 4 20 la 4 60 ... din cate stiu eu cursurile sunt facultative si este ilegal sa pici pe unii la examen pentru simplul fapt ca nu au fost la cursuri! oricum, consider ca subiectul mariana artino este mai mult decat copios, asa ca astept comentarii ...
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat
dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

docktorelul
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Mar 23, 2004 12:38 am

mare subiect

Postby docktorelul » Tue Apr 27, 2004 8:23 pm

mai frate io cred ca am facut destul de bine la partial si mi-a dat 4,60, seria 3 esti nu? io sunt hotarat sa fac panarama la decanat alea-alea, o s-o terminam pana la urma.MAI VB

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Tue Apr 27, 2004 8:52 pm

iti spun sincer ca niciodata pana acum nu le-am avut cu facutul si semnatul de hartii, dar acum sunt hotarat sa fac scandal .... tipa asta isi bate joc de noi ... vreau si eu (chiar daca nu imi da mai mult de 4 60) sa imi explice sutime de sutime nota mea ... cum a calculat ea si i-a dat fix 4 60 ... cu lucrarea mea in fata... oricum faza cu decanatul sta in picioare ! maine semnam !
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

docktorelul
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Mar 23, 2004 12:38 am

sal

Postby docktorelul » Tue Apr 27, 2004 11:33 pm

frate spune si tu ce grupa esti sau cam cum te "localizez".sau sa vedem ce sa facem cu nebuna asta

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Wed Apr 28, 2004 12:45 am

dragii mei si la seria X e aceiasi poveste.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Wed Apr 28, 2004 1:00 am

serios??? pai da eu stiam ca la seria X sunt aia pilosii care se duc la cursurile ei si stiam de la un prieten ca s-au luat totusi note mari ... la noi am vazut un 8 si mai mult nimic ... ! btw doktorelu` ... tu ??? ! si droopy, noi vrem maine sa semnam niste foi sa facem reclamatie la decanat ... mobilizati-va si voi daca vreti ! posteaza ceva daca vrei detalii !! !
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed Apr 28, 2004 1:11 am

hawkeye_pierce wrote:pilosii care se duc la cursurile ei

Pai astia sa fie pilosi???
Din experienta, stiu ca profesorii pot include in criteriile de examinare activitatea studentului din timpul semestrului. Prezenta ar fi cea mai simpla, ce-ar fi daca v-ar da lucrari la fiecare curs?
Cele mai spectaculoase rebusuri ....le-am rezolvat la nefro, unul din putinele cursuri obligatorii. Unii colegi chiar dormeau. :)
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Wed Apr 28, 2004 10:19 am

Luci Sandor, da-mi voie sa iti spun ca a face prezenta la curs in scopul de a vedea cine ia si cine pica sau cine ia un punct in plus si cine ia in minus este I LE GAL ! cursurile sunt facultative, cu alte cuvinte ma duc daca imi place cursul si materia si profu/profa ... nu ma obliga nimeni sa ma duc doar de dragul de a ma duce sa se simta bine madam artino ca are amfiteatrul plin ! In plus, din moment ce dintr-o serie pica peste 80% din studenti la partial am impresia ca se cam face singura proasta ... nu? Cat despre prezenta la curs, eu nu pot sa suport sau sa accept un curs monoton, cu mai multe expresii de genul "deci, din acest punct de vedere, dupa cum dumneavoastra bine stiti, de fapt" decat fiziologie ... nici nu accept sa mi se spuna la curs ca raza=diametrul, ca o gena are mai multi cromozomi, ca membrana celulara are 7 MILImetri si lista poate sa mearga mai departe ... !
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sat May 01, 2004 3:40 am

am facut si eu cursul de fiziologie in anul 1 cu doamna Artino. pe vremea aceea avea mari probleme cu gramatica limbii romane, ca sa nu mai zic de coerenta ideatica pentru ca deja cerem prea mult. sa inteleg ca lucrurile nu s-au schimbat. :?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Sat May 01, 2004 6:26 am

mda ... la fel a ramas !!! sper ca nu ai uitat si de ticurile verbale
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Mon May 03, 2004 9:16 pm

Sa nu mai uitam si de fantasticele date pe care le da in cursuri. Anul trecut, curs de apa. In Guyton era o valoare data la apa totala, in Haulica alta valoare, in cursul fantasticei madam artino o alta valoare. Daca in Guyton si Haulica mai am incredere as vrea sa stiu si eu din ce studii amanuntite a scos madam artino valoarea pe care a dat-o in curs (valoare pe care trebuia sa o scrii la examen pentru ca nu accepta decat valorile date de ea)
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon May 03, 2004 10:24 pm

cat a zis?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Postby VoxEgo » Thu May 06, 2004 9:23 pm

personal vreau sa felicit pe cei de la seria Y pentru ca au avut curajul sa faca galagie impotriva doamnei Shtress :twisted:
apoi, daca vreti lamuriri vizavi de rezultatele mai bune ale seriei X luati in considerare doua lucruri :
1.grupele A si B sunt alcatuite din copii de doctori /copii de oameni bogati (care intamplator au pus ei banii lor "de buzunar" si i-au luat nu`sh ce bijuterii cu ocazia partialului )
2.grupele A si C sunt grupele ei , trebuiau sa ia domle note mai mare k doar pica ea prost ( probabil asa se explica cum pana si arabii au trecut bariera de limba si au luat 6 , nota fabulos de mare comparativ cu restul seriei )
corectitudine de la artino nu o sa obtinem niciodata , cica la anu` se pensioneaza
the Earth is flat

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Thu May 06, 2004 10:31 pm

VoxEgo wrote:pana si arabii au trecut bariera de limba si au luat 6

Si o sa mai vezi dintr-astea. Se pare ca le trebuie si note mari pentru cind se intorc acasa. Si o sa vezi si sasistenti care sa ii pice pentru ca nu au dat shpaga.
In alta ordine de idei, consiliul facultatii de fizica din UB a hotarit ca studentii care nu vin la minim 50% din cursuri sa nu fie primiti la examene. Si unii profesori au facut asa. Deci prezenta la curs nu este facultativa "prin lege".
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Thu May 06, 2004 11:21 pm

Cunosc personal ceva insi din seria X grupa D ... si se vehicula ideea ca s-au colectat 300 000 de PERSOANA pentru cadoul doamnei ... sa zicem Shtress !!! Iar la seria X cadourile s-au dat cu GRUPA, nu cu seria!Deh, da mai bine asa !!! Vreau sa spun ca am vorbit personal cu sefa de catedra (prof nicolescu) si am obtinut in vara afisarea unui barem, a unei bibliografii si in plus, corectarea lucrarilor la cel putin 2 maini !!! Asta in cazul in care artino nu se tine de promisiunea facuta la alte serii cum ca "in vara nu o sa mai puna mana pe lucrari, sa le corecteze asistentii daca vor", ceea ce pentru mine ar fi mai mult decat GENIAL !
Cu protestul nostru am fi ajuns chiar mai departe, dar, ca in orice serie exista si persoane mai fricoase (ca sa nu zic cacacioase) care de bine de rau au luat partialul si totusi au tinut mortis sa bage frica in pielea populatiei... citez: "ba, potoliti-va, bagati-va mintile in cap, va beleste la vara...nu semna aia, ai innebunit? hai sa o dam la pace, etc" ... si uite asa nu s-a putut face nimic! nu cred ca e neaparat o dovada de impertinenta sa cerem niste justificari, sau sa ne cerem drepturile.Cu asemenea profesor altfel nu se poate!Pacat ca exista si astfel de elemente in seria noastra!Dar astia suntem, cu astia defilam!Din cate am inteles, cursurile de respirator nu o sa le predea doamna Martino! astept comentarii
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu May 06, 2004 11:37 pm

eu nu as fi asa sigur de asistenti, in anul 2 ne-a picat una toata grupa (cu exceptia strainilor fireste); am facut noi ceva valva pe la Carmaciu dar pana la urma ne-a mai ascultat odata si ne-a trecut ca si cum si-ar fi calcat pe inima
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Fri May 07, 2004 12:15 am

cu ce asistent ai facut ?
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri May 07, 2004 10:57 am

una, am si uitat cum ii zice (mecanism de aparare probabil), care era pe la vreo 50-55 ani, blonda, cu ochi albastri, cu o moaca intepata, si care lucreaza prin Floreasca, cred ca pe la etajul 5.
Faza cea mai ciudata a fost ca ne-a zis cu vreo luna inainte de examen ca suntem cea mai simpatica grupa a ei, si dupa asta nu am avut nici un conflict (doar ca inainte de examen i-au luat fetele niste trandafiri galbeni!, si nimic altceva).
Probabil ne-a picat din prea multa dragoste :twisted:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Sat May 08, 2004 12:03 pm

Poate nu i-au placut florile :P
Cat despre seria X ai dreptate: gr A si B sunt grupele de copii de bani gata iar gr A si C fac cu baba asa ca notele cele mai mari s-au luat la aceste grupe unde daca nu ma insel au trecut toti (nu am tinut o statistica deoarece aceasta materie imi provoaca greata)
Dar sa va dau o idee ... un flagrant la madam shtress !?! :wink:
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article

hawkeye_pierce
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Mar 11, 2004 1:06 am
Location: bucuresti

Postby hawkeye_pierce » Sat May 08, 2004 12:30 pm

... cine sa-i faca flagrant doamnei shtress ??? din moment ce nu ne-am urnit toata seria sa o reclamam pe la forurile superioare ? Si ce am rezolva cu flagrantu` ? Oricum are babornitza asta pile si relatii mai multe decat toata seria noastra la un loc ... cine naiba i-a dat 3 serii in conditiile in care e senila, incoerenta, depasita TOTAL de situatzie ... S-a laudat ca ea face parte din colegiul medicilor si ca are peste tot relatii ... deci practic nu te pishi impotriva vantului ... Deci mi se pare aiurea sa te iei de ea ... cu ce scop ? sa o infunzi ? sa o dai afara din invatamant ? sa ce ? Asta nu cred ca sta in competenta studentilor ... in plus ... dupa asta ... pazea la represalii ! scapa cine poate ... mai ales ca turnatori sunt cu gramada ... Tot ce putem noi face e sa cerem o recorectare a lucrarilor, sa cerem sa dam examenul cu alta comisie in vara, sa fi cerut schimbarea ei la inceputul anului, chestii d-astea ... ! Cu parere de rau, trebuie sa admit ca in probleme mai grave, mai serioase, noi suntem multi si mici, dar ea e mare ... life sux ... sa speram ca iese la pensie si nu mai are ocazia sa terorizeze si alti studenti ... btw: nu trebuie sa doresti moartea profesorilor, trebuie sa-i faci sa si-o doreasca singuri ... :)
cu prostul nescolarizat te lupti putin si ai scapat

dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala

User avatar
Seltron
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun May 16, 2004 10:59 pm
Location: Airborn netcafe

Postby Seltron » Sun May 16, 2004 11:13 pm

mai baietash...mi se pare mie sau te-ai dat la fund..cu faza cu protestele..maine poimaine dai bir cu fugitii ...si ceilalti raman in RAHATZEL..ca sa nu zic KK....t !!! ( eu am facut cu ea si iti zic ca e razbunatoare..vezi ce ai scris in semnatura..poate chiar si aplici...!)

asa ca astia de la seria lu hawkeye..vedeti ce semnati..ca poate ramaneti cu buza umflata... :roll: :?: poate vi se aprinde :idea: .....

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon May 17, 2004 12:37 pm

man, tu ce esti aici, reprezentantul lui Artino ? sa ii ameninti ?
Si asa pentru anul 2 mi se pare un lucru foarte curajos ce au facut, si poate au facut spre binele multor studenti care nu vor mai fi nevoiti sa suporte cursuri execrabile si LP-uri de kko, asa cum zici tu.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Seltron
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun May 16, 2004 10:59 pm
Location: Airborn netcafe

Postby Seltron » Mon May 17, 2004 8:36 pm

Dl. fata de luna.. anii trecuti au mai existat tentative de razvratire haiduceasca a elevilor....si degeaba..asa ca chill out! va puneti singuri cenusa in cap.si pe deasupra ii mai dati si foc.. la fel cum e si cu revolta impotriva rectorului..n-are sens...doar dati cu bata in balta....
:!: :grab:
Un prost arunca un bolovan in lac si 10 destepti nu reusesc sa il scoata....

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon May 17, 2004 9:06 pm

mai seltron tataie - vad ca ti-ai facut o problema din problemele pe care altii le au si tre neaparat sa sfatuiesti oamenii "asezati-va la locurile dumneavoastra". Iti urez un plan cincinal cu realizari deosebite in munca, viata si societate - si daca nu iti rezolvi tu problemele tale, macar lasa pe altii sa isi rezolve pe ale lor. It multumim de sfat, pe care ti-l uram si tie. Zîtt!

Din fericire, incet-incet se misca tara - oameni curajosi vor face mereu un pas in plus. Deja e interesant ca exista o reactie in catedra la adresa doamnei cea cu relatii in CMR, si sunt convins ca la urmatoarea serie care va face cu ea - cu alti ochi se va uita la cei din jurul ei. Si alta lumina va straluci in privirea tuturor - chit ca in ochii unora se va vedea tot bezna.

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon May 17, 2004 9:11 pm

seltron aka paradox e un mare dobitock...l-am mirosit din prima...
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

jbilus2002
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 22, 2004 3:35 pm
Location: Viena
Contact:

Postby jbilus2002 » Tue May 18, 2004 12:46 pm

desi nu studiez in Bucuresti poate unele sugestii ar fi binevenite.
In Viena la sfarsitul fiecarui curs exista un formular de completat in internet despre profesorul respectiv.Anonim fireste.Si acolo poti scrie tot ce te doare despre respectivul.Apoi mai exista si un top 10 al celor mai apreciati profesori, dar si un top 10 al celor mai huiduiti.In primul an orice curs se tine concomitent in 4 amfiteatre - cu 4 profesori diferiti.Deci nici o mirare ca la unul se sta pe scari si la altul doar primul rand e ocupat cu aplaudaci.
Si inca ceva- aici la forumul medicinistilor participa si profesorii.Si in nici un caz anonim.

User avatar
Seltron
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun May 16, 2004 10:59 pm
Location: Airborn netcafe

Postby Seltron » Tue May 18, 2004 11:57 pm

mai thorr...eu nu m-am bagat in seama cu tine..si nici nu ti-am cerut opinia despre mine...asa ca mai bine uita-te in oglinda..si dupa aia fa gura altora...

daca mesajul meu nu a fost inteles...il repet. eu sunt de partea studentilor(din care fac si eu parte) insa m-am resemnat la ideea ca la noi in facultate nu se va schimba nimic pana cei de la conducere nu o sa se schimbe...nu cred ca mai apucam noi vremea aia..dar candva..o sa se pensioneze si ei si poate..poate cei care ne vor urma vor avea parte de o soarta mai buna..
mai vb la vara pe forum sa vedem ce s-a facut ..si nu s-a facut... daca cei care au inceput acest demers..il vor continua ..sau vor da bir cu fugitii... :roll:
nu prea inteleg de ce s-a luat victor de mine...nu avem voie sa ne exprimam..cat de cat..liber pe acest forum??? ca de aia e forum...nuh???

draga victor....din pacate sau fericire...nhu prea stiu cum sa-ti zic..ne cunoastem...


la noi,,nu se poate aplica faza cu chestionarele anonime despre profesori..si daca am trimite o mie..tot nu se schimba nimic...doar nu credeti ca va fi dat cineva afara vreodata din vreo catedra..doar ca bietii studenti au trimis nshpee mii de formulare anonime de pe net in care sa se planga de vreun asistent..etc..

in incheiere adresez si eu un :zittttttt...
Un prost arunca un bolovan in lac si 10 destepti nu reusesc sa il scoata....

ioananic
Posts: 4
Joined: Sat May 22, 2004 12:05 am
Contact:

in tarile civilizate...

Postby ioananic » Fri May 28, 2004 8:30 pm

In tzarile civilizate, ca de exemplu USA, profesorii incurajeaza studentii sa completeze formularele anonime, pentru ca cursul sa poata fi imbunatatit. In vacanta de vara, fiecare catedra se intalneste si decide daca programa cursurilor trebuie revizuita, care sunt numultumirile studentilor...si altele.
Inca ceva: fiecare profesor primeste o nota, de la fiecare student (pe sistemul american de la 0 la 4.00). Ziarul facultatii(format numai din studenti) are dreptul sa vada si sa publice nota generala a fiecarui profesor din facultate. La mine in facultate, anul acesta au fost dati afara 2 profi, si asta doar in departamentul meu (Computer Science), dupa ce 2 ani la rand au obtinut note sub 2.50.

Stiu ca nu ajuta pe nimeni aceste informatii, dar e bine sa stim ce vrem, cum arata un sistem civilizat in care coruptia nu atinge nici pe departe nivelul din Romania. Va urez succes in demersurile privind fiziologia.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests