cum e cu practica de vara?

care ne mananca zilele
User avatar
Oana
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 11, 2003 10:54 pm
Location: bucuresti

cum e cu practica de vara?

Postby Oana » Fri Apr 09, 2004 11:04 pm

Am auzit eu cate ceva la radio-sant, dar as vrea info mai precise. Ne gasim noi ceva (prin pcr, ca facultatea nu ne indruma, nu?), dar oricine ne poate primi? In afara de o adeverinta, ne mai trebuie si altceva? Actiunea se ataseaza unei materii, sau ne prezentam pur si simplu in anu' 2 cu hartia la secretariat? Multumiri anticipate pt raspunsuri :wink:
viata e nashpa;
noroc ca-i scurta...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Apr 10, 2004 12:33 am

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Practica de vara.....
Te duci la primul sef de sectie pe care il gasesti si ii povestesti (in circa 20 de secunde) ca esti si tu studenta.
O sa te intrebe ce an, si cand va auzi "unu" o sa se ia cu mainile de cap si o sa te trimita la secretara sa-ti dea hartia.
Evident, poti sta 3 saptamani sa ii incurci pe acolo, dar afara de faptul ca te obisnuiesti cu atmosfera de spital, nu prea inveti mare lucru. Nici nu ai suportul de cunostinte teoretice necesar.

Cam asta e. (si in anul 2 va fi la fel)


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Apr 10, 2004 9:22 am

nu-i asa :)

alege un spital (eventual schimba-l daca nu iti place) cat mai aproape de casa - daca esti din provincie - si o sectie la care sa poti sa deprinzi cat mai multa manualitate. In anul 1 am ales ortopedie si acolo am invatat sa fac injectii, sa pun branule, bandaje, atele, sa fac noduri, sa cos, am vazut o gramada si in sala, si in sectii, si in garzi. Nu iti lua foarte multi colegi cu tine ca sa nu se transforme practica de vara in "socializing", din cate am vazut cam asta "inraieste" asistentele si doctorii - ca susotesc "studentii" intre ei o gramada in timpii morti si ii lasa in pace sa vorbeasca. pentru practica de anul 1 asistentele sunt "calea", cel putin prima saptamana din cele 3.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Apr 10, 2004 11:44 am

Eu zic sa nu ratezi nici o practica de vara - imi pare rau ca n-am facut decat 2 si ambele pe aceeasi sectie. In general studentului ii place ce face si cum in facultate nu se face mare lucru, ajungi sa crezi ca nu-ti place mai nimic (cazul meu). Asa ca daca faci 5 practici pe 5 sectii diferite, mai ai idee despre ce-i vorba. Sfatul meu e sa le faci pe bune, nu pe hartie, ca sa n-ajungi sa te-ntrebi in anul 6 ce-or face doctorii toata ziua :roll: (ti se pare ca stii pana esti pus sa alegi ;))


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests