facultatea de medicina din galati

care ne mananca zilele
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2005 4:56 pm

google.ro am auzit ca are o lista cu adrese
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Bodean
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Mar 11, 2005 2:57 am

Postby Bodean » Wed Jun 22, 2005 4:18 am

Bine, bine

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Tue Dec 20, 2005 9:50 am

mai ce-i drept si mie mi se pare o mare aberatie sa faci medicina la galati, desi eu sunt din acest oras. sunt a 12-a si vreau sa dau la medicina dar in nici un caz nu as alege acesta varianta. cel care a fost cu ideea de a infiinta asa ceva a fost dr. Nechita care pot sa spun ca este o capacitate si pe care-l cunosc personal de cand sunt mica, dar oricat de interesat ar fi el sa faca ceva bun nu prea are cu cine. in primul rand ca nu avem spital universitar, si cu foiala care e in spitalele noastre nu prea cred ca are vreun student sanse sa puna mana pe ceva, sa invete. Plus de asta doctorii nu au metoda de predare si nu sunt interesati sa le ia cineva painea de la gura sau sa dea cumva "pretioasele lor cunostinte".
Incearca ei sa faca o sectie de primire urgente pe care o s-o mai imparta cu studentii cica dar oricum sunt la pamant cu dotarile si cu practica. Sa vedem ce-o sa iasa pana la urma. Cica am obtinut niste finantari din Franta, care ne-a dat aparatura si ne sustine in asta.
Parerea mea este ca decat sa dai la medicina in Galati mai degraba te gandesti sa te reprofilezi, ca nu iese cariera din asta....sau mai stiti.

janine2001ro
Posts: 1
Joined: Sun Oct 19, 2008 4:01 pm

Re: facultatea de medicina din galati

Postby janine2001ro » Fri Oct 31, 2008 12:36 am

si uite ca s a facut si medicina la galati si nimeni nu a putut face nimic, ca ziceti ca e de cacao... poate, dar asa se zicea si de cea de la constanta cu ani in urma...
si apoi la facultate intra cine vrea si iese cine poate, indiferent de sistemul de admitere... :) primii 10 ani is mai grei pana ajungi in anul trei:)...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: facultatea de medicina din galati

Postby Chingachgook » Fri Oct 31, 2008 3:33 am

janine2001ro wrote: dar asa se zicea si de cea de la constanta cu ani in urma...


da, cu constanta ne-am inselat.

acum e in top 500.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: facultatea de medicina din galati

Postby swiss » Fri Oct 31, 2008 3:40 am

kooksee wrote:
janine2001ro wrote: dar asa se zicea si de cea de la constanta cu ani in urma...


da, cu constanta ne-am inselat.

acum e in top 500.

:lol: :lol: :lol:
dupa mine nu-s decat 5 universitati cu istorie:
Bucuresti
Cluj Napoca
Targu Mures
Iasi
Timisoara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: facultatea de medicina din galati

Postby Chingachgook » Fri Oct 31, 2008 3:43 am

dr_holliday wrote:dupa mine nu-s decat 5 universitati cu istorie:
Bucuresti
Cluj Napoca
Targu Mures
Iasi
Timisoara


exact

1.bucuresti.
2.cluj
3.mures
4.iasi
5.timisoara
......
.......
500.constanta
.....
fara numar- galati
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: facultatea de medicina din galati

Postby adi » Fri Oct 31, 2008 6:09 am

kooksee wrote:
dr_holliday wrote:dupa mine nu-s decat 5 universitati cu istorie:
Bucuresti
Cluj Napoca
Targu Mures
Iasi
Timisoara


exact

1.bucuresti.
2.cluj
3.mures
4.iasi
5.timisoara
......
.......
500.constanta
.....
fara numar- galati

exact asa gandeam si eu cand eram mai tanar (exista izvoare scrise in care ma luam d-astia de la ct). pana cand am dat de unu pe afara care e rezident pe una din cele mai tari si banoase specialitati chirurgicale (kooksi, nu are rost sa imi ceri telefonul lui, nu are treaba cu hemoroizii :lol: ). a, unde a terminat? la titu maiorescu.

bai, fiti pragmatici: medicina romaneasca e la pamant din toate pct de vedere, iar ce are bun e luat de afara oricum. daca facultatea e acreditata in afara si iti da o diploma valabila in tara, conteaza 0 ca ai facut-o la bucuresti sau in galati sau pe terenul de tenis. oricum dc o faci in romania esti pe cont propriu si oricum ca sa inveti ceva practic trebuie sa te bagi tu (si chiar si asa uneori nu faci mare lucru). restul sunt mandrii inutile si infantile.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: facultatea de medicina din galati

Postby Chingachgook » Fri Oct 31, 2008 12:56 pm

te oftici ca tu nu ai terminat la bucuresti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: facultatea de medicina din galati

Postby b3 » Fri Oct 31, 2008 3:32 pm

Ce replica de bucuresti/targoviste :) Eu sunt de acord cu Adi, dar doar in ideea ca daca tu vrei sa inveti ceva, inveti singur oriunde ai face facultatea. Si in plus, venind de la una din facultatile "netraditionale", trebuie sa te zbati mai tare.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: facultatea de medicina din galati

Postby swiss » Fri Oct 31, 2008 4:04 pm

adi wrote:
bai, fiti pragmatici: medicina romaneasca e la pamant din toate pct de vedere, iar ce are bun e luat de afara oricum. daca facultatea e acreditata in afara si iti da o diploma valabila in tara, conteaza 0 ca ai facut-o la bucuresti sau in galati sau pe terenul de tenis. oricum dc o faci in romania esti pe cont propriu si oricum ca sa inveti ceva practic trebuie sa te bagi tu (si chiar si asa uneori nu faci mare lucru). restul sunt mandrii inutile si infantile.


eu am scris de facultati cu istorie...nu am zis care ar fi mai bune :x

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Oct 31, 2008 5:22 pm

De acord cu Adi.

In acelasi timp e o aberatie statala sa deschizi surplus de facultati de medicina.

In Cluj am avut colegi din Oradea si Brasov, care aveau deci faculta la ei în curte, dar tot la Cluj au venit.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: facultatea de medicina din galati

Postby harry » Fri Oct 31, 2008 7:26 pm

Im wrote:In Cluj am avut colegi din Oradea si Brasov, care aveau deci faculta la ei în curte, dar tot la Cluj au venit


Asta nu inseamna ca au venit pentru facultatea de medicina din Boston USA.....scuze Cluj Romanica.... poate nu au vrut sa faca faculatea home cu mamica si taticu....
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"
Schopenhauer

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: facultatea de medicina din galati

Postby harry » Fri Oct 31, 2008 7:33 pm

A.... si inca ceva...ca sa spijini peretii spitalelor poti f bine sa faci facultatea oriunde in tarisoara asta! Diferenta intre unul de la Constanta, Galati, Sibiu si unul din centrele mari o face calitatea vopselei lavabile....
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"

Schopenhauer

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Oct 31, 2008 8:59 pm

harry wrote:
Im wrote:In Cluj am avut colegi din Oradea si Brasov, care aveau deci faculta la ei în curte, dar tot la Cluj au venit


Asta nu inseamna ca au venit pentru facultatea de medicina din Boston USA.....scuze Cluj Romanica.... poate nu au vrut sa faca faculatea home cu mamica si taticu....

Posibil, sau sigur pt unii.

Nu am nimic cu studentii de la facultatile înfiintate dupa '90, nu e vina lor ca unii de la vârf gestioneaza niste chestii ca naiba. Poti fi tânar, sa studiezi si sa te distrezi oriunde în tara si în lume.

Piticii mei sunt rezervati pt cei de la particulare, pt cei de la cu_taxa, indiferent de oras. Dar asta în alt episod. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: facultatea de medicina din galati

Postby paulstraistaru » Mon Nov 03, 2008 6:13 pm

ai drq, de ce n-or face ei facultati de medicina la Neptun, la Sinaia, in locuri d-astea ospitabile (as fi zis insulele x si y, da' singura insula romaneasca e aia a serpilor, si nu stiu cat e de simpatica). si caminele sa fie hoteluri de 5 stele, bineinteles, cu tv satelit si wireless internet. ah, si la cantina normal, numai bucatari francezi si furculitze de argint. atunci nici n-ar mai conta ca dupa facultate te iau toate alea.

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: facultatea de medicina din galati

Postby harry » Mon Nov 03, 2008 7:03 pm

Neptun nu mi se pare "ospitabil"!! Prefer Mamaia....Eforie.....
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"

Schopenhauer


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests