Stagiul ideal

care ne mananca zilele
User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Stagiul ideal

Postby doctorpieleanu » Tue Feb 10, 2004 2:05 am

Care a fost cel mai bun stagiu din timpul facultatii?
Trebuie sa aveti in vedere : calitatea cursurilor,activitatea de la salon,seriozitatea asistentilor,preocuparea pentru studenti ,corectitudinea examenului.etc

Primul si singurul stagiu adevarat:Cardiologie-Fundeni Prof.Apetrei

....si totusi Semiologie -Coltea prof Bruckner

User avatar
adagio
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 23, 2003 10:57 pm

Re: Stagiul ideal

Postby adagio » Tue Feb 10, 2004 3:37 pm

doctorpieleanu wrote:Care a fost cel mai bun stagiu din timpul facultatii?

reumatologie-Grivita. De ce? Asistentii se ocupau (recomand Dr. Andra Balanescu-f. de treaba, am invat multe de la ea) , se faceau prezentari de cazuri, totul era bine organizat, iar la sfarsit examenul era corect.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Stagiul ideal

Postby adi » Tue Feb 10, 2004 4:03 pm

adagio wrote:
doctorpieleanu wrote:Care a fost cel mai bun stagiu din timpul facultatii?

-respirator la Filaret cu prof.Miron Bogdan, dr Bumbacea, dr Claudia Toma- super ca si cursuri, oameni- daca facem abstractie de dr Marica (de fapt nici asta nu e asa dur cum pare)
-nefro cu dr.Camelia Ionescu(asistent univ) in Fundeni- f serioasa, pregatita--nu am lipsit nici o zi, ceea ce e un indicator f bun ptr cat de fain a fost :D

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Tue Feb 10, 2004 6:33 pm

:arrow: Cardio in Floreasca cu prof. Dorobanţu si dr. Gabriel Tatu-Chiţoiu la grupa. A fost cel mai fain stagiu din facultate.
:arrow: Hemato in Fundeni - dr. Daniel Coriu (ca asistent).
:arrow: Neurologie Colentina - tot la grupa: dr. Irene Daşcă. Din pacate, cursurile n-au fost faine, exceptandu-le pe cele tinute de dr. Cojocaru.
:arrow: Pediatrie Irza II (IOMC): am facut 3 sapt cu conf. Cernătescu si mi-a placut. Nu recomand prea mult Irza II, insa, daca nimeriti acolo, merita stagiul la conf Cernătescu.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Tue Feb 10, 2004 7:41 pm

e drept ca sunt abia anu 4, deci la inceput, dar oricum...m-a impresionat mult gastro in SUB, et 12, prof andronescu...nu toti asistentii se ocupau klumea, dat am avut norocu sa o am pe dr.Laura Tribus de la care am avut f multe de invatat, teoretic si f f f mult practic...efectiv i-a pasat de noi! cursuri misto, f clare...de acord cu filaretu la dr.Toma

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Wed Feb 11, 2004 1:36 am

pt clujeni:
-ortopedie,asistent Hopulele Iulian(nu Silviu)-multe radiografii (culmea,cu multe "asa nu!" in materie de operatii)comentate impreuna cu studentii,nu se striga prezenta,oricum eram toti 8) Noroc cu el ca mai stim si noi cum arata o fractura,ca la modulul de radiologie veneam cu perna :sleeping:

-garzile de ginecologie la Stanca (atmosfera de clinica universitara-cum n-am intilnit nicaieri in alta parte,moase mustrate cind nu se ocupa suficient de studenti :roll: ,confi disponibili,rezidenti de treaba-cei mai multi fara aerele de superioritate specifice celorlati,din alte clinici ),cursurile profului Costin (numai ale lui)-mai am si acum cosmaruri ca nu sint la zi cu papanicolau :)+faza cu primiparele in virstaaa.... :bluelaugh:

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

stagiul ideal

Postby zinitza » Wed Feb 11, 2004 12:53 pm

Daca tot ati adus vorba de Cluj.........este adevarat ca sunt putine stagii pe care le consider ca au contribuit la formarea mea profesionala si putini MEDICI pentru care am cel mai mare respect......astfel , radiologie cu sef.lucr. Dr.Dudea:cursuri superbe.....urologie cu D-l. Dr.Coman....pediatrie la III cu D-na Dr. Iacob....infectioase cu D-na Dr. Lupse....psihiatrie cu D-l Dr.Randasu....medici care si-au facut timp sa stea de vorba cu studentul si mai ales pentru care am fost colegi in adevaratul sens al cuvantului.

User avatar
ramras
junior
junior
Posts: 38
Joined: Sat Aug 16, 2003 12:48 pm
Location: honey moon

endocrine

Postby ramras » Fri Feb 13, 2004 5:44 am

endocrinologie- Parhon
semio-coltea

hm....si cam atat!

cat despre cardio-fundeni- nu am aceeasi parere...
"a cauta un sens vreunui lucru tine nu atat de naivitate , cat de masochism"

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Fri Feb 13, 2004 6:59 pm

:arrow: Singurul stagiu care mi-a placut in toate privintele a fost Ortopedie la SUB cu prof.Stanculescu si avandu-l asistent pe dr.Carstoiu Catalin.
:arrow: as mai putea adauga Gastro la Cantacuzino cu prof. Stoica si asistent dr.Alice Nisanian.
Magister dixit!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Feb 13, 2004 9:56 pm

Hai salut!

Am vazut ceva mai sus un post despre endocrino la Parhon. Stagiul a fost ok (unul dintre putinele in care aia s-au ocupat cat de cat de noi). In schimb examenul a fost de toata jena....iar proful (Dumitrache) s-a comportat ca ultimul nepoliticos. Recomand insa sa mergeti NEAPARAT la ultimele 3 cursuri tinute de "expertul international in balanta estrogenilor"- dr. Grigorie. :D

kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Sun Feb 15, 2004 2:04 am

1. cardio fundeni -Matei Costel
2.endocrin- Corin Badiu
3.respirator/nefro fundeni-Gener Ismael
4.semio Coltea-Dragos Teodosiu
5.radiologie Fundeni- Ioana Lupescu

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sun Feb 15, 2004 3:22 pm

Semio in Municipal
Prof. Ion Ioan Costica
Asist. dr. Lidia Taingiu

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Mon Feb 16, 2004 12:15 am

neuro - SUB (cursurile, ca lp-uri nu prea erau)
infectioase - Babes, asist Oprea
neuropediatrie - budimex, asist Zamfirescu

User avatar
ramras
junior
junior
Posts: 38
Joined: Sat Aug 16, 2003 12:48 pm
Location: honey moon

Postby ramras » Wed Feb 18, 2004 1:07 pm

kooksee wrote:Hai salut!

Am vazut ceva mai sus un post despre endocrino la Parhon. Stagiul a fost ok (unul dintre putinele in care aia s-au ocupat cat de cat de noi). In schimb examenul a fost de toata jena....iar proful (Dumitrache) s-a comportat ca ultimul nepoliticos. Recomand insa sa mergeti NEAPARAT la ultimele 3 cursuri tinute de "expertul international in balanta estrogenilor"- dr. Grigorie. :D

kooks


eu am facut cu coculescu, examenul a fost ok, mi s-a parut serios si corect.
de dumintrache nu stiu nimic.
"a cauta un sens vreunui lucru tine nu atat de naivitate , cat de masochism"

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Feb 18, 2004 7:58 pm

kooksee wrote:Am vazut ceva mai sus un post despre endocrino la Parhon. Stagiul a fost ok (unul dintre putinele in care aia s-au ocupat cat de cat de noi). In schimb examenul a fost de toata jena....iar proful (Dumitrache) s-a comportat ca ultimul nepoliticos. Recomand insa sa mergeti NEAPARAT la ultimele 3 cursuri tinute de "expertul international in balanta estrogenilor"- dr. Grigorie. :D
kooks


Dumitrache kiar ESTE nepoliticos, nu pare, se vrea spiritual. Noi am avut "norocul" sa ne viziteze in fiecare zi de stagiu... Bleah! Si ca menu-ul sa fie complet "expertul international in balanta estrogenilor" ne-a facut toate cursurile. Bine ca am scapat!
N-am ramas cu amintiri prea placute de acolo, desi materia era (este)interesanta.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Mar 19, 2004 7:43 pm

Respirator- "Marius Nasta" si cursuri bune si asistenti care s-au ocupat
Cardio-Floreasca - stagiu Dr.Elisabeta Badila , nu mi-au placut cursurile tinute de Dorobantu (care este o nebuna)
Neuro- SUB - super profu' Bajenaru, asist.Panea super, pacat ca nu am prea fost la LP
Endocrine-Dr.Alina Sucaliuc s-a preocupat, Dumitrache un nepoliticos
Infectioase - Babes - Dr. Simion OK
Neuropediatrie -Gomoiu - Cursuri bune, Dr.Raluca Teleanu super
Gineco - SUB- cursuri interesante si microcursuri la fel, colectiv foarte deschis la intrebarile noastre , confi de treaba , pacat ca nu prea am fost bagati in seama la partea de stagiu

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Mar 20, 2004 12:06 am

Acum am vazut ce s-a mai scris pe aici. Asa, ca idee, cursurile de endocrine tinute de Grigorie sunt singurele cursuri din facultate pe care le-am folosit cu incredere pt step 1, si la endocrine am scos cel mai mult. Asa ca, jos palaria!
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests