Stagiatura

care ne mananca zilele
User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Stagiatura

Postby originaltup » Sat Nov 01, 2003 1:11 am

Nici nu stiu pe unde ii e locul asa ca intreb aici. Stie careva cand si unde se fac repartitiile pt stagiatura? Si cam ce ar trebui sa faci daca vrei la un spital anume?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Nov 01, 2003 1:19 am

Repatitia stagiarilor se face dupa examenul de rezidentiat, cam la o saptamana cred, in 2 sesiuni- prima alegerea centrului universitar unde se (de ex. daca vrei sa faci stagiul la Alba Iulia- alegi centrul Cluj, sau mai stiu eu care..) apoi la o saptamana e repatitia pe spitale.
Anul trecut astea 2 evenimente au avut loc la DSP pe 2 dec., respectiv 9 decembrie.
Repartitia se face in functie de optiuni prin strigarea absolventilor in ordinea mediilor, si in functie de numarul de locuri pe care spitalul respectiv le are disponibile pentru stagiari.
Intrebarea 2: cerere aprobata de directorul spitalului la care vrei sa ajungi asigura locul in spitalul respectiv, chiar daca locurile care sa zicem s-au luat inaintea ta, s-au epuizat.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Nov 02, 2003 1:48 am

Multumesc.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Nov 29, 2003 7:38 pm

Stie cineva cand trebuie sa ne prezentam la DSP pt repartizarea in stagiatura?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Intrebare

Postby doctorpieleanu » Sun Nov 30, 2003 12:22 am

Originaltup,merita facuta stagiatura?
Si eu sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare cu a ta daca nu gresesc.
Sunt anul 6 si nu stiu cum o sa fie mai bine la anu: sa stau acasa sa invat pentru stepuri sau sa fac in paralel si stagiatura?
Ajuta la interviu acest an de stagiarura?
Astept un raspuns! merci!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Nov 30, 2003 2:49 am

Sinteti haiosi: de cind salariile se iau pe card, stagiul se desfasoara in totalitate acasa, daca iti alegi cum trebuie spitalul (adica in 80% din cazuri). In Buc., evitati Grigore Alexandrescu si Medicala 1 din SCUMC. (cine nu stie ce e SCUMC, cu atit mai bine, inseamna ca nu se va incurca cu el).
Chiar ma intreb daca exista vreo modalitate legala de a amina stagiul. Multe din tarile "calde" occidentale solicita si o practica in spital, pe care o puteti acoperi cu acest stagiu.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Mon Dec 01, 2003 8:08 pm

originaltup wrote:Stie cineva cand trebuie sa ne prezentam la DSP pt repartizarea in stagiatura?

pe 4 dec, intre 8:00-10:30 (am bineinteles :) ) la spit Coltea, amfiteatrul mare
apoi pe 12dec la DSP

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Dec 01, 2003 9:55 pm

Doctorpieleanu, eu as face stagiatura si ca nu-mi strica deloc banii aia si oricum nu prea o sa trag pt ei dupa cum zicea Slobizz, plus ca vreau sa mai calc din cand in cand ca sa nu pierd contactul cu clinica.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Re: Intrebare

Postby cpu » Wed Dec 03, 2003 9:46 am

doctorpieleanu wrote:Sunt anul 6 si nu stiu cum o sa fie mai bine la anu: sa stau acasa sa invat pentru stepuri sau sa fac in paralel si stagiatura?
Ajuta la interviu acest an de stagiarura?
Astept un raspuns! merci!


nu stiu daca ajuta la interviu stagiatura, dar in caz ca ajuta, iti poti alege un spital lejer si apoi sa vinezi stagiile la spitale unde poti chiuli masiv.

din gluma de salariu pe care il vei primi, iti ajunge de impins in stinga si in dreapta sa iti dea aia si pontajul si note maxime.
doar ca la unele stagii chiar nu vei putea chiuli tot timpul.

eu am o rubedenie care asa a facut (practic in timpul stagiului... care pe vremea aia era obligatoriu :( a aranjat sa stea acasa si sa invete), iar acum e in State bine mersi si si-a terminat rezidentiatul. chiar o sa-l intreb daca a contat la ceva asa zisul stagiu.

oricum, cred ca e mai bine sa stai acasa si sa inveti masiv.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Dec 03, 2003 9:54 am

Pentru stepuri poti sa ai si 50 de ani de stagiatura, conteaza doar ce scor obtii. Deci forget stagiatura (daca nu e doar primirea salariului pe card). De fapt singurul loc unde am auzit ca ar conta ar fi în Anglia (?), în rest cu sau fara stagiatura tot nimeni esti.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Dec 03, 2003 1:43 pm

ideea este ca daca nu ajuta nici rau nu face, si e bine sa ai ceva experienta clinica (desi ar fi muuult mai bine sa faci doua luni un externat in State de exemplu). Mai primesti si un ban, mai intalnesti oameni, poti primi ulterior niste recomandari mai bune (eu scrisorile de recomandare de le-am avut au fost semnate de medici pe care i-am cunoscut in stagiu si rezidentiat, nicidecum in facultate).
pana la urma depinde de tine si de resursele tale (timp si bani). Cert este ca nu te ajuta DIRECT, dar indirect te poate ajuta uneori nesperat de mult.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Dec 03, 2003 6:15 pm

Cum Tapiru, externatu' ti se plateste? Oricum eu stiam ca doar observership-uri se mai fac acum, si astea dramuite ca le e frica de procese.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

H2H
Posts: 1
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:26 pm
Location: somewhere

Postby H2H » Sun Dec 07, 2003 3:32 pm

Cine ma poate ajuta? Am terminat facultatea la cluj, mi-am schimbat buletinul pe Bucuresti pt ca vreau sa-mi fac stagiatura aici...intrebarea mea este care clinici sa le evit pentru ca sa am un an cat mai lejer.... :) Multumesc anticipat pentru orice informatie :D serioasa

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Dec 07, 2003 5:28 pm

originaltup wrote:Cum Tapiru, externatu' ti se plateste?

In vest (cel putin în Franta) externii sunt platiti, dar simbolic (2-300 € ). Extern esti în anii III-VI, fie ca vrei, fie ca nu vrei. Faci cam ce face un rezident român.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests